Düşesin numarası telekulak listesinde

İngiltere, Romanya ve Bulgaristan'dan gelecek göçten endişeli

ingiltere-romanya-ve-bulgaristandan-gelecek-gocten-endiseli

İngiltere, Romanya ve Bulgaristan'dan gelecek göçten endişeli
07 Aralık 2013 Cumartesi 12:55

 İngiltere, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerinde çalışmasına konan sınırlamaların bu yıl sonunda kalkacak olmasından duyduğu endişeyi dile getirmeye devam ediyor. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ülkeye gelecek yeni AB vatandaşlarına devlet yardımlarının sağlanmayacağını geçen hafta açıklamasının ardından, Muhafazakar Partili Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da Romanya ve Bulgaristan'dan gelecek göçmenlerin devlet yardımlarından yararlanmaları için bir yıl beklemeleri gerektiğini söyledi. 

Johnson, "İnsanlar bu ülkeye iş bulma niyetiyle gelirlerse, bulamazlar. Ülkelerine geri dönmeleri gerekir" diyerek, yeni göçmenler için devlet yardımlarından faydalanma süresinin 12 aya çıkarılabileceğini, çok sayıda genç İngiliz vatandaşının işsiz olduğunu dile getirdi. 

İngiliz hükümeti, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren İngiltere'de çalışmak için diğer AB vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olacak Romanya ve Bulgaristan vatandaşları için bazı önlemler alıyor. Yeni önlemlere göre, AB ülkelerinden İngiltere'ye gelecek yeni göçmenler ülkeye gelir gelmez devletten işsizlik yardımı ve kira yardımı alamayacaklar. Ayrıca, İngiliz hükümeti bu kişileri ülkeye çalışmak için gelmiyorlarsa, örneğin dileniyorlarsa, sınır dışı edebilecek. 

Birleşik Krallık'ta Orta ve Doğu Avrupa'dan gelen yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. İngiltere'deki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti, özellikle serbest dolaşım kurallarında AB'nin reforma ihtiyacı olduğunu savunuyor. Yeni AB üyesi olacak bir ülke belli gelir ve ekonomik seviyeye ulaşmadan serbest dolaşıma izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Muhafazakar Parti'nin Genel Başkanı ve Başbakan Cameron, 2015 yılındaki genel seçimi kazanması halinde ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor.

Romanya Başbakanı Victor Ponta, İngiltere Başbakan Cameron'ın geçen haftaki açıklamalarının ardından, "İngiltere'nin Romanya halkına ikinci sınıf vatandaş gibi davranamayacağını" söyleyerek, yapılan araştırmaların Romanya'dan İngiltere'ye bir göç akımı olmayacağını gösterdiğini ifade etmişti.

http://www.spothaber.com/guncel/ingiltere-romanya-ve-bulgaristandan-gelecek-gocten-endiseli-97282.html


Haber okunma sayısı: 1384Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ