Düşesin numarası telekulak listesinde

Brexit İngiltere'de Ankara Anlaşmasıyla bulunan Türkleri etkileyebilir

brexit-ingilterede-ankara-anlasmasiyla-bulunan-turkleri-etkileyebilir

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Bilgiç, İngiltere’nin AB'den ayrılmasıyla Ankara Anlaşması'na taraf olmaktan da çıkacağını ancak bu anlaşmayla İngiltere’de bulunan Türklerin olumsuz etkilenmemesi için görüşmelerin başladığını söyledi.
25 Şubat 2017 Cumartesi 17:05

 Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasıyla (BrexitAnkara Anlaşması'na taraf olmaktan da çıkacağını ancak bu anlaşmayla İngiltere’de bulunan Türklerin olumsuz etkilenmemesi için iki ülke arasında görüşmelerin başladığını söyledi.

Mart ayında Brexit sürecini resmi olarak başlatmaya hazırlanan İngiltere’de, AB ve Türkiye arasındaki Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak bulunan yaklaşık 20 bin Türk vatandaşının Brexit sonrasındaki durumunun ne olacağı merak ediliyor.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Bilgiç, Ankara Anlaşması'nın İngiltere ve Türkiye arasında ikili bir anlaşma olmadığını vurguladı.

"İngiltere AB’den resmi olarak ayrıldığı anda, AB üyeliği dolayısıyla taraf olduğu bütün diğer anlaşmalar gibi Ankara Anlaşması'na taraf olmaktan da çıkacak." ifadesini kullanan Bilgiç, şunları kaydetti:

"İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızın kaygılarının farkındayız. Konsolosluğumuz İngiltere İçişleri Bakanlığı ile Ankara Anlaşması konusunda düzenli toplantılar yapıyor. Vatandaşlarımızın kaygıları İngiliz makamlarına iletildi. Muhataplarımız İngiltere’nin AB’den resmen ayrılmasına dek Ankara Anlaşması'nın her zamanki gibi uygulanacağının altını çizdi. Bütün başvurular normal olarak işleme alınacak. İngiliz yetkililer bu süreçte herhangi bir yavaşlama da olmayacağını vurguladı."Öte yandan Türk hükümeti ile İngiliz hükümetinin Brexit sonrası dönem için temasta olduğunu da belirten Bilgiç, "Serbest ticaret ve yatırımın sekteye uğramaması için hükümetlerimiz Brexit sonrası dönemle ilgili düzenlemeler üzerinde çalışmaya başladı." diye konuştu.

Kazanılmış hak

Ankara Anlaşması kapsamında 5 yıl önce İngiltere’ye gelen Sinan Yıldırım da Brexit sonrasında kendi durumunda olanların İngiltere’de kalma hakkına halel gelmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Ankara Anlaşması'na göre aldığı vizenin “kazanılmış hak” olduğunu belirten Yıldırım, "Anlaşma kapsamında vize almış olanlar için bir geriye gidiş olacağını sanmıyorum. Çünkü kazanılmış hakların geri alınamayacağını biliyorum." görüşünü dile getirdi.

İngiltere’de avukatlık yapan Türk vatandaşı Hakan Camuz ise Brexit sonrasında İngiltere ile Türkiye arasında ikili bir anlaşma yapılması gerekeceğini söyledi. 

Avukat Yaşar Doğan ise Brexit’in Ankara Anlaşması kapsamındaki Türk vatandaşlarına etkisiyle ilgili nihayi değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu vurgulayarak, "İngiltere’deki siyasi tartışma çoğunlukla ülkede bulunan AB vatandaşlarına yoğunlaştı. Şu ana kadar Türk vatandaşlarının durumuyla ilgili söylenmiş pek bir şey yok." diye konuştu.

Türkiye 1959'da Avrupa Birliği'nin o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu'na başvurmuş, 1963 yılında da Türkiye vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması imzalanmıştı.

İngiltere'de haziran ayında yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si Brexit yönünde oy kullandı. Ülkenin önümüzdeki ay içinde AB'den ayrılma sürecini resmi olarak başlatması ve 2 yıl içinde bu sürecin tamamlanması öngörülüyor.

İngiltere'nin Brexit sürecinde 1973'ten bu yana üye olduğu AB dolayısıyla bağlı olduğu Avrupa kanunlarının önemli bir bölümünü iç hukuk haline getirmesi bekleniyor.

Muhabir: Ahmet Gürhan Kartal


Haber okunma sayısı: 231Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ